Živá Rodina

Ak sa človek slobodne rozhodne, že niečo urobí, nie je sila v okolí, ktorá by mu v tom zabránila. 

Ak sa slobodne rozhodnú on a ona, že spolu založia rodinu, nenájde sa nik na tejto Zemi, ktorý by im to prekazil.

Ak sa slobodne rozhodne celá rodina, že sa jej členovia budú mať radi, že si budú pomýhať a stále sa navzájom podporovať, nenájde sa v celom vesmíre taká sila, ktorá by sa s ľúbosťou na takú rodinu neprišla pozrieť.

Celý vesmír takú rodinu miluje, podporuje ju a všemožne jej pomáha. 

Je to už pekných pár rokov...

...čo sme si zo ženou povedali, že jedine rodina má v našom živote ten pravý zmysel. Ale predstava o rodine môže byť rôzna. Tá naša predstava sa tvarovala postupne. Nie žeby sme nevedeli čo chceme, ale každý z nás prišiel z rôzneho prostredia a ktoré tak povediac spolu nesedeli. Keďže sme sa mali radi a zatiaľ sa na tom nič nezmenilo, povedali sme si, že tá naša rodina musí byť podľa našich pradstáv. Teda nás dvoch a naších detí.

Začali sme si spolu tvoriť pravidlá, ktoré vyhovovalki všetkým. Pravidlá, ktoré nám pomohli chápať jeden druhého. Jedným z pravidiel, na ktorm sme sa dohodli, bolo, že akékoľvek pravidlo zmaníme, hneď ako nám prestane vyhovovať. Aj deťom, sme určili zopár pravidiel, pokiaľ neboli schopné tvoriť pravidla s nami. Jedno z nich vám ponúkame:

"Môžete robiť čokoľvek, len nesmiete preháňať."

Na otázku, kedy poznáte, že preháňate je odpoveď jednoduchá, zbadáte to sami. Samozrejme mieru dozoru a zodpovednosti, stále určuje rodič. Na prvý pohľad to pravidlo vyzerá dosť drsne. No ak si uvedomíte, že každe dieťa hľadá svoje hranice, tak pri správnej miere opatrnosti, si dieťa veľmi rýchlo, svoje hrannice nájde a ostane kľudné a sebavedomé. Podobných pravidiel máme doma kopy... Pomáhali nám vytvoriť rodinu podľa naších predstáv,

Živú rodinu.